Deti a päť jazykov lásky

deti-a-pat-jazykov-lasky

A to nie preto, že by ste boli zlou matkou alebo zlým otcom, ale preto, že jazyk, ktorým dieťaťu svoju lásku dávate najavo, nekorešponduje s jazykom vášho dieťaťa. Pre takéto nedorozumenia sa potom dieťa necíti byť dostatočne milované a vy, rodičia, budete jeho reakciami zarmútení.

Doktor Gary Chapman sa ako psychiater preslávil hlavne svojimi publikáciami a televíznymi reláciami; kniha Päť jazykov lásky existuje aj vo verziách pre dospievajúcich a pre páry. Je v nej opísaných päť jazykov lásky. Každé dieťa sa v zásadnej miere identifikuje s dvoma z nich, a to vždy s jedným ako s primárnym.

Pozorujte správanie svojho dieťaťa a pokúste sa nájsť kategórie, do ktorých sa zaraďuje:

Jazyk č. 1 – Fyzický kontakt

Pokiaľ je pre nás dospelých objatie prospešnejšie ako čokoľvek iné a fyzický dotyk je nám povzbudením, prečo by to malo byť u detí inak? Rozdiel je možno v tom, že deti to nepotrebujú hneď v dvojitých dávkach. Vaším rodičovským poslaním je teraz dieťa z tejto perspektívy pozorovať a zistiť, či je toto spôsob, ktorým je vhodné prejavovať mu svoju lásku..

Pohlaďte ho po vlasoch, objímte, vezmite za ruku, ľahnite si s ním do postieľky, kým nezaspí. Ale pozor! Dieťa, ktoré nehovorí touto rečou, vám dá najavo, že sa dusí, a bude frustrované.

Jazyk č. 2 – Slová uistenia

Je dôležité, aby bol rodič dieťaťu nablízku a aby ihneď ocenil jeho úsilie slovami uistenia, že je výsledok jeho snaženia dobrý. Väčšinou nebude dieťa šťastné, že dostalo jednotku, pokiaľ nebude túto radosť zdieľať a pokiaľ nebude uistené, že to niekto ocení.

Slová uistenia môžu byť motorom pre deti, ktoré majú každodennú potrebu zaplniť medzeru v nedostatočnej sebadôvere.

Jazyk č. 3 – Pozornosť

Preniknite do života svojho dieťaťa a majte s ním trpezlivosť, aj keď sa vám možno práve nechce strátiť dve hodiny rozoberaním najrôznejších tém. Čas venovaný deťom môže pre nich predstavovať samotnú lásku.

Choďte spolu do mesta, vyskúšajte nové veci a dajte jasne najavo, že akokoľvek je váš čas drahý, vaše dieťa je pre vás dôležitejšie.

Jazyk č. 4 – Darčeky

Malé darčeky môžu pre dieťa znamenať mnoho, najmä pokiaľ hovorí týmto jazykom lásky. Keď sa vrátite neskoro domov a prinesiete svojmu dieťaťu niečo len a len pre neho, keď idete okolo trhu a nezabudnete mu kúpiť niečo zvláštne – rozžiari mu to tvár? Ocení to?

Jazyk č. 5 – Služby a skutky

Ako spoznáte túto reč? Pokiaľ vám dieťa často hovorí veci typu „Choď mami, ja ten riad umyjem,“ alebo keď sa ochotne a s radosťou ponúka, že pôjde na nákup, potom ste našli jeho primárny jazyk. Hovorte s ním jeho rečou.

Zamyslite sa, aké by to bolo pre dieťa, keby dostalo hračku namiesto toho, aby ste ho objali, keď po tom túži. Alebo keby si želalo, aby sa s ním mamička pozrela na nejaký film a ona by mu namiesto toho povedala: „Pripravím ti tašku do školy a vyperiem bielizeň.”

Už rozumiete, aké je dôležité, aby sa vašej ratolesti dostávalo lásky tou správnou cestou?

Zdroj: internet

Zápis na školský rok 2021/22 otvorený od 1. mája 2021

Podmienky prijatia do Dúhovej škôlky:​

– Dovŕšený minimálny vek dieťaťa 2 roky

– Vyplnenie Záväznej prihlášky zákonným zástupcom dieťaťa

– Vyplnenie Informačného formulára o dieťati

– Potvrdenie pediatra o nástupe do kolektívu

– Vyhlásenie o bezinfekčnosti

– Absolvovanie úvodného pohovoru so zástupcom zriaďovateľa

– Podpísanie zmluvy o poskytnutí starostlivosti o dieťa

V prípade, že v našom kolektíve ešte nájdeme miesto, je možné prihlásiť nového kamoša, alebo kamošku v priebehu celého roka!

Postup pre aktiváciu mobilnej aplikácie

Pre zaktívnenie mobilnej aplikácie postupujte nasledovne:

A. Stiahnite si Powerapps
z obchodu Windows (pre PC, windows tablety a windows mobily)
z Obchodu Google Play (pre Android tablet, alebo Android telefóny)
z App Storu (pre iOS mobily a tablety)

B. Spustite Powerapps

C. Zadajte
Prihlasovacie meno: prihlasenie@DuhovaSkolkaCV.onmicrosoft.com
Prihlasovacie heslo: (heslo, ktoré ste obdržali v e-maily)

D. Spustite aplikáciu Dúhová škôlka  (cez 3 bodky si môžete urobiť odkaz na ploche)

E. Po spustení aplikácie zadajte PIN: (PIN, ktorý ste obdržali v e-maily)

F.  Po zadaní PIN v prípade potreby odhláste dieťa z dochádzky. Kliknutím na šípku sa Vám zobrazia možnosti odhlásenia.